top of page

תינוקות חזקים מדי... ?

 

תינוקות "חזקים מדי" לא תמיד באמת חזקים מדי, למרות שלפעמים... הם ממש נראים כך :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

תינוקות אלו עושים שימוש לא מווסת בכוח. הם מפעילים אם צריך או לא צריך ודוגלים ובהפעלת-היתר שלהם הם משלמים במאמץ מיותר, בהגבלת טווחי התנועה, בדריכות מיותרת ובהתקשות בשלבי התפתחות שדורשים דווקא ריכוך ואלגנטיות. תבנית החברים ה"חזקים מדי" היא גלובלית ונוקשה ובד"כ נמצא אצלם מספר לא מבוטל של המאפיינים הבאים:

 

ערסול

בגיל הצעיר מאוד, וכאחד מהמאפיינים הראשונים שלהם, נבחין שהם מתקשים להתערסל. החזקה שלהם בצורה מערסלת מסבה לכל המעורבים חוסר נוחות, לעיתים יתקשו למצוא תנוחה נוחה גם במהלך ההנקה. עבור רובם - נסיעה ברכב תהיה עבורם סיוט לא קטן (מעצם התנוחה המערסלת במושב הבטיחות).

שכיבה על הבטן

לא אופייני לחברים החזקים שלנו להתקשות בשכיבה ראשונית על הבטן.

בשלבים הראשונים הם מגלים בד"כ יכולת טובה ומוקדמת של הרמת ראש ובית החזה.

עם הזמן, עולה קושי הדרגתי בהארכת הזמנים על הבטן בעקבות קושי להעביר משקל ממרפק למרפק (מה שמקשה על משחק על הבטן) וריבוי "אווירונים שלא נוחתים". החברים החזקים שלנו מקשיתים עצמם לאחור לעיתים תכופות, מפעילים עומס יתר על שרירי הזוקפים של הגב והצוואר ולעיתים קרובות מתקשים למקם את מרפקים על המשטח, ולהשען עליהם.

 

במקום זאת, הם נוטים ליישר את הידיים בשכיבה על הבטן ולהשען על כפות הידיים במקום על המרפקים - מה שעומד בקנה אחד עם הנטיה שלהם ליישור על פני כיפוף.

בנוסף, סביר שיתקשו להניח את הראש על המשטח כדי לקחת הפוגה מהמאמץ, להרגע, או להרדם. לעיתים קרובות נגלה שהקושי הזה קיים גם בהחזקה שלהם על הידיים - גם שם הם מתקשים להניח ראש ולהרגע.

 

שכיבה על הגב

רובם המכריע של התינוקות שנופלים לקטגוריית "חזקים מדי", יראו יכולת פחותה במיומנות ידיים וערסול במהלך השכיבה על הגב, בהשוואה לבני גילם: מעבר קו אמצע הגוף עם היד עשוי להיות להם קשה וכן הרמת רגליים לידיים... סביר שלא להיות התנועה המועדפת עליהם :-))

כל אלו הן תנועות שמפעילות את השרירים הכונסים, שה"חזקים" שלנו בד"כ מפעילים פחות (לעומת השרירים הזוקפים/אחוריים שעדיפים עליהם).

בנוסף, בשכיבה על הגב צפוי שנראה אותם מנסים לצאת לכוון ישיבה באמצעות הפעלת שרירי הבטן, מגיל צעיר מאוד. כאן חשוב להבין שנסיונות מוקדמים להתרומם משכיבה ישרה על הגב, אינם באמת נסיונות להתיישב, וכדי למנוע אותם, חשוב להקפיד להרים ולהוריד את התינוק מהמשטח, דרך שכיבה על הצד, ולא ממרכז גופו כשבטנו פונה אלינו. 

 

התהפכות

התהפכות (מהגב אל הבטן או להיפך) דורשת רוטציות והפעלה מווסתת והדרגתית של השרירים הצידיים והאלכסונים. מכאן, צפויים התינוקות ה"חזקים מדי" להתקשות בתנועה אלגנטית ו"רכה" כזו, ולהתעכב בהתהפכות מהגב אל הבטן. התהפכות מהבטן אל הגב עשויה להתבצע כמיקשה אחת, ללא הפרדות ורוטציות... מה שמסתיים לעיתים קרובות בבומבה לא נעימה בראש :-(

 

טמפרמנט

מאחר והפעלה מרובה ולא מווסתת של שריר מקשה על התינוק לאורך זמן ומשדרת דריכות למוח, אנו צפויים לגלות שתינוקות "חזקים מדי" לעיתים קרובות יהיו גם דרוכים מנטלית, נוטים מאוד לתסכול ובכי, מתקשים בד"כ להרגע ולהרדם ועשויים "להיאבק" גם תוך כדי האכלה או הנקה.

 

אבחון וטיפול

הטיפול בתינוקות "חזקים מדי" שמתקשים להרפות, להתערסל, להתגלגל ובכלל... להנות מהחיים - הוא פשוט, נעים ומהיר! 

ההתייחסות הטיפולית תלויה כמובן בגילו של התינוק ובשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא, אך עיקרה לגרות הפעלה של השרירים הכונסים, הצידיים והאלכסונים, ולהפחית דריכות שריר בתנוחה ובתנועה.

מן ההגיון, שהתערבות מוקדמת תהיה קלה יותר, מהירה יותר, ותמנע תסכול, עיכוב וקושי שה"חזק מדי" מועד להם.

לסיום, חשוב להבין שהנטיה של ה"חזקים" היא מולדת ואין לנו עניין להפוך אותם לנערת גומי רכה ומתפתלת. אבל בהחלט יש אפשרות להקל, לרכך... וללמד אותם להרפות כשצריך :-))

לפרטים נוספים על אבחון וטיפול בתינוקות "חזקים מדי", התקשרו אלי: 058-5005507 או כתבו לי ואחזור אליכם בהקדם: לחצ/י לשליחת הודעה.

bottom of page