top of page

תחליפי חלב / פורמולות

 

אין כמו חלב של אמא, וזו לא סתם סיסמה: אמנם עולם הרפואה מתקדם בקצב מטאורי, אולם איש עדיין לא הצליח ליצור העתק  המרכיבים הייחודיים לחלב-אם, המותאמים באופן מקסימלי להתפתחותו ולגדילתו התקינות של התינוק. אך לא כל אחת יכולה להיניק, והאמת היא שהפורמולות, אף שאינן מכילות את כל היתרונות של חלב-אם, עושות את העבודה לא רע. 

 

היום מציע שוק הפורמולות מוצרים המתאימים גם לבעיות ייחודיות של תינוקות, בהם פורמולות בעלות רכיבים מפורקים המתעכלים טוב יותר אצל תינוק הסוגל מבעיות ספיגה או רגישות, פורמולות המיועדות לתינוקות שסובלים מפליטות ופורמולות מועשרות בעלות הרכבים ייחודיים המותאמים למחלות שונות. 

 

אולם התאמת הפורמולה לתינוק אינה דבר של מה בכך: רופאי ילדים רבים אינם בקיאים בסוגי הפורמולות השונים, יתרונותיהם וחסרונותיהם, וכך נופלים הורים רבים בין הכיסאות, כשאינם יודעים כי עשוי להיות פתרון זמין למגוון  בעיות שתינוקות רבים סובלים מהן, המתבטאות בחוסר עלייה במשקל, אי-שקט, לילות ללא שינה, פליטות, שלשולים והפרעות אחרות. 

 

יחד עם מיכל קאירי, סגנית מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז שניידר לרפואת ילדים, אנו מביאים בפניכם מדריך לפורמולות השונות, התוויות, היתרונות ומה שצריך לדעת כדי להקל על סבלו של התינוק ולפתור את בעייתו הרפואית. בכל מקרה, בחירה של פורמולה ייחודית צריכה להיעשות בייעוץ עם הרופא המטפל או דיאטנית ילדים. 

 

פורמולה חלבית – מטרנה, סימילאק, אופטימיל

פורמולות על בסיס חלבון פרה. אף שכל היצרניות מתעקשות כי הפורמולה החלבית שלהן היא הטובה ביותר להתפתחות התינוק, הרי שעל פי המלצות משרד הבריאות וארגוני הבריאות בעולם אין העדפה למותג כזה או אחר ואין ביניהם הבדל משמעותי עבור התינוק המתפתח. הפורמולה החלבית היא ברירת המחדל כאשר האם אינה יכולה או רוצה להיניק. חשוב לציין כי כל המחקרים מראים שמיליוני תינוקות בעולם בעשרות השנים האחרונות גדלים ומתפתחים טוב על פורמולות. 

 

למי זה מתאים: לתינוקות בריאים שהזנתם אינה חלב-אם. פורמולה חלבית אינה מתאימה לתינוקות אלרגיים לחלב פרה או לתינוקות שסובלים ממחלה ספציפית ונדרשים לפורמולה ייחודית אחרת.

פורמולה ללא לקטוז – מטרנה ללא לקטוז, סימילאק טופ פרי  

לקטוז הוא סוכר החלב. הוא מרכך מעט את הצואה ומפחית את הסיכון לאבני צואה ובתוך כך מסייע לספיגת הסידן בגוף. יצרניות הפורמולות ללא לקטוז טוענות כי הן מומלצות לשימוש במצבים של שלשולים חריפים, אך קיימים חילוקי דעות בקשר לכך. 

 

למי זה מתאים: לתינוקות רגישים לסוכר החלב בשל רמות ירודות של האנזים המפרק לקטוז (לקטאז). 

פורמולה צמחית – איזומיל (סימילאק), מטרנה צמחית

הפורמולה הזו נחשבת לנחותה לעומת פורמולה חלבית. אין בה כולסטרול – בחודשים הראשונים לחיי התינוק מתפתח המוח, וכולסטרול חיוני להליך זה, אולם אין הוכחות חד משמעיות כי חוסר בכולסטרול פוגע במוח., לפיכך הנושא הזה נותר בסימן שאלה. בפורמולה הצמחית גם אין לקטוז, שמצד אחד מסייע לספיגת הסידן במעי אך מצד שני עלול לגרום לצואה רכה, ואצל תינוקת רגישים ללקטוז, גם להקאות, שלשולים, אי-שקט, כאבי בטן ופריחה.

 

כדאי לדעת שהפורמולה הצמחית מכילה פיטואסטרוגנים, שהם מרכיבים צמחיים דמויי אסטרוגן. קיימת מחלוקת בנוגע לטענה כי פוטואסטרוגנים גורמים להתפתחות מינית מוקדמות, מה שהגביר את החשש אצל חלק מההורים מהשימוש בפורמולה צמחית. עם זאת, נראה כי הזנה בפורמולה צמחית לחודשי החיים הראשונים מאפשרת גדילה והתפתחות תקינות.  

 

למי זה מתאים: לתינוקות שסובלים מאלרגיה לחלבון חלב פה. צריך לזכור ש- 30% מאלה האלרגים לחלב פרה עלולים לפתח אלרגיה גם לחלבון סויה. במקרה כזה הפורמולה הצמחית לא תתאים להם. 

אנפמיל AR

פורמולה חלבית שהופכת לג'ל בסביבה החומצית של הקיבה, וכך מופחת הסיכון שהיא תחזור במעלה הוושט ותיפלט. פורמולה זו אינה מיועדת לתינוקות שיש חשד שהם רגישים לחלב. הפורמולה מכילה עמילן אורז שעוותי – סוג של פחמימה על בסיס אורז, שהופכת מוצקה בסביבה החומצית של הקיבה, מה שמפחית את הפליטות. 

 

למי זה מתאים: תינוק שפולט אך עולה טוב במשקל ואינו מגלה סימנים של אי שקט צריך להישאר עם פורמולה רגילה. אנפמיל AR יעילה מאוד לתינוק שמגלה סימנים של רפלוקס (GERD) – חזרה של המזון מהקיבה לוושט, לרוב בשל חולשת השסתום המפריד בין הוושט לקיבה. חולשה כזו אופיינית לתינוקות בארבעת החודשים הראשונים לחיים, והיא נמצאת בשכיחות גבוהה במיוחד אצל פגים. 

פורמולה מפורקת למחצה – נוטרמיגן, פרוג'סטמיל

מקור החלבון הפורמולה מפורקת למחצה הוא קזאין, חלבון החלב, שעבר תהליכי פירוק וכך נספג בקלות רבה יותר וגורם פחות להפעיל תגובה של מערכת החיסון נגדו. התוצאה היא שיעור נמוך יותר של תגובות אלרגיות לחלבון החלב. אלא שמדובר בפורמולה יקרה שמחירה כפול מפורמולה רגילה (כ-70 שקל לפחית שמספיקה לשלושה ימים עד שבוע). 

 

למי זה מתאים: לתינוקות רגישים לחלבון חלב פרה ולחלבון סויה, לתינוקות הסובלים ממחלות שונות, כמו אטמות המרה, סיסטיק פיברוזיס והפרעות ספיגה, ולתינוקות הסובלים מקוליק. הנוטרמיגן והפרוג'סטמיל נבדלות ביניהן במרכיבים שונים, בהם חומצות שומן הנספגות באופן שונה בגוף. פרוג'סטמיל מיועדת לבעיות ספיגת שומנים, בעוד שנוטרמיגן מתאימה יותר לאלרגיה לחלבונים. רמולה מפורקת – נאוקייט

 

מדובר בחלבונים בעלי דרגת הפירוק הגבוהה ביותר – חומצות אמינו שסונתזו במעבדה. הטעם של פורמולות מפורקות דורש הסתגלות ארוכה יותר: תינוקות צעירים יתרגלו מהר יחסית לטעם החדש, אולם אצל תינוקות גדולים יותר תהליך ההתרגלות לפורמולה המפורקת דורש סבלנות, מאחר שהילד פעמים רבות ממאן לצרוך אותה. 

 

למי זה מתאים: לתינוקות שסובלים מאלרגיות קשות לחלבון חלב פה ורגישים גם לפורמולות חצי מפורקות ולתינוקות הסובלים משלשולים ממושכים ושלא הסתדרו עם פורמולות אחרות. 

פורמולות: כמה, איך וממה להיזהר 

כמות: ככל שהתינוק גדל, הכמות של הפורמולה שניתנת לו עולה, אך הכמות לקילוגרם משקל יורדת. באופן כללי ניתן לומר שבחודשים הראשונים לחיי התינוק כמות הפורמולה היומית היא 120 עד 150 מ"ל לק"ג ליממה. סביב גיל תשעה חודשים, כשהזנת התינוק מגוונת משמעותית עם תוספות של מוצקים, כמות הפורמולה היומית יורדת לכ-100 מ"ל לק"ג ליממה. 

 

הכנה: עד גיל שנה יש להרתיח את כל סוגי המים, גם מים מבקבוקים וגם מי ברז. הפורמולה יכולה לעמוד מוכנה במקרר עד 24 שעות, ובטמפרטורת החדר עד ארבע שעות. בכל מקרה של אי ודאות יש להשליך את הפורמולה. אם התינוק החל לשתות מהבקבוק שעה לאחר שהוצא מהמקרר, יש להשליך את הבקבוק לאחר שעה, בשל התרבות החיידקים על הפטמה. לאחר פתיחת הקופסה ניתן לשמור את הפורמולה עד חודש ימים, אולם כדאי להציץ בהוראות היצרן.

האם להוסיף לפורמולה חיידקים פרוביוטיים? 

פרוביוטיקה היא תרכובת המכילה חיידקים ידידותיים שאינם גורמים לרוב לפגיעה בגוף, עמידים לחומציות הקיבה ולאנזימי העיכול ונצמדים לדופן מערכת העיכול. הם מייצרים מרכיבים חיסוניים המשפיעים על תהליכים שונים במערכת העיכול. 

 

דיווחים רבים בספרות הרפואית צאו כי זנים פרוביוטיים ספציפיים מפחיתים את משך השלשול אצן תינוקות הנגרם מחיידקים ומנגיפים, מונעים שלשול שנגרם בעקבות שימוש באנטיביוטיקה, מפחיתים את הסיכון לדלקת נמקית של המעי אצל פגים (NEC) הגורמת לסיבוכים קשים ולשיעור תמותה גבוה, ומקלים סימפטומים של תסמונת המעי הרגיש, צליאק, קרוהן, רגישות לחלב פרה ומצבים אחרים. 

 

אלא שעדיין קיים ויכוח אם תוספת של פרוביוטיקה לתינוקות ולילדים בטוחה לשימוש. קיימות עדויות לכך שאצל חלק מהפעוטות – במיוחד אלה שסובלים ממחלות חוסר חיסוני – משנים החיידקים הידידותיים את פניהם, הופכים לאלימים וגורמים לשלשול, לגזים, לזיהומים בלב, לזיהומים פטרייתיים, לפגיעה בשיניים ולמחלות אחרות.

 

קיימים גם דיווחים על מספר קטן של מקרי תמותה אצל תינוקות שיוחסו לחיידקים הפרוביוטיים. לפיכך, כל תוספת של פרוביוטיקה לפורמולת התינוק צריכה להיעשות בייעוץ עם הרופא הטפל ותוך התייחסות למצבו החיסוני של התינוק, תוך מעקב תדיר אחר מצבו הרופאי לאורך השימוש בפרוביוטיקה. בישראל הותרה הפרוביוטיקה לשימוש רק מעל גיל שישה חודשים. 

 

 

נכתב ע"י ד"ר איתי גל, רופא מתמחה בביה"ח לילדים ספרא בתל השומר, והכתב הרפואי של ynet.

bottom of page